Kız kardeşim Zeynep ve yeğenim Tuna ile birlikte.

Ben Kimim?


Ben Onur Barlas, 1977'de İstanbul'da doğdum, İstanbul'da yaşıyorum. Orta okulu Tarhan kolejinde, liseyi Ataköy lisesinde okudum. 1998'de Çanakkale'de trafik kazası geçirdim, Bursa'da ameliyat oldum, İstanbul'da rehabilitasyon gördüm. Şu an C5 seviyesinden omurilik felçlisiyim.

Rehabilitasyon içinde bulunduğun durumla yeniden yaşamayı öğrenmek demek. Benim durumumda bütün ailem yeniden yaşamayı öğrenmek durumunda kaldı. İnsanların hayatlarında bazı dönüm noktaları vardır ya benim de hayatımda iki dönüm noktası var. Biri bu kaza diğeri kazadan çok sonra böbreklerimi kurtarmak için olduğum ameliyatlar. Kazadan önce kötü alışkanlıkları olan, idealleriyle yaptıkları birbirine uymayan biriydim. Daha doğrusu bunu sonradan anladım, böyle birisiymişim. Bunu anladığımda bazı konularda neden başarısız olduğumu da anladım. Kendimi önce ve sonra olarak değerlendirdiğimde bu kaza olmasaydı mutlu bit yaşantım olamayacağına, benimle çok mutlu olunamayacağına karar verdim. Tabi bunun ne demek olduğunu anlatabilmem için çok şey yazmam gerekir ama yazmayacağım. Benim bilmem yeter.

Kazadan iki sene sonra yakın arkadaşım Rahmi'nin ısrarlarıyla bir bilgisayar aldım. Bu bilgisayarla ne yapacağımı düşündüğüm sırada programcılık kulağıma çok hoş geldi. Hem vakit geçirmek hem de bir şeyler öğrenmek için programcılık kitaplarını okumaya başladım. Zevkli ama zor işmiş bunu sonradan anladım. En son sayısal loto programı gibi programcıklar yazıyordum hatta kendi programcığımla üç tutturmuşluğum bile var. Daha sonrasında yine yakın arkadaşım Semih kendi şirketi Nebitek'i kurunca "ne işin var sayısal loto programlarıyla web sitesi yapmayı öğrensene" dedi ve ondan sonra web sitesi yapmayı öğrenmeye başladım. İyi ki böyle söylemiş kendi sitemi kendim yapma özgürlüğüm va şu an.

Hayat bu şekilde akıp giderken hastalıklar geçirdim, hastanelerde yattım, ameliyatlar oldum, hala buradayım, hayat devam ediyor. Bu kadar şey yaşadıktan on altı yıl sonra kendimi daha olgun hissediyorum. Bu dünyanın anlamı üzerine arkadaşlarımla konuştuğumuz ilk zamanları hatırlıyorum da çok donanımsızdım, bazı şeyleri biliyordum ama izah edemiyordum. Bugünkü halim o günlerden çok daha olgun olduğunu ve artık çevap vermekte zorlanmayacağım düşündüğüm için bu siteyi yapmaya karar verdim. Kendimi bir şey zannetiğim yoktur. Daha ziyade kendimi bu sitede okuyup dinleyeceğin bilgileri bir araya getiren kişi olarak görüyorum.

Hayatımın ikinci dönüm noktası böbreklerimde meydana gelen bir rahatsızlığı gidermek için olduğum ameliyattır. Bunun öncesinden biraz bahsetmem gerekir. Çok uzun süre düşük tansiyonla yaşadım. Bazı günler tansiyonumun düşüklüğünden oturamazdım, otururken yemek yiyemezdim dolayısıyla çok zayıftım. Yılda birkaç kez idrar yolları enfeksiyonu olurdum. Bu mevcut durumumu daha da kötü yapardı. Hatta bütün bu seneler de kitap bile okuyamazdım. Sonra bir gün enfeksiyon tedavisi sonrası kan değerlerim aniden düştü. O zaman yazlıktaydık. Özel bir hastanedeki doktorlar kan değerlerimdeki bu ani düşüşün kan kanseri olabileceğini söyledi ve bizi istanbul'a gönderdi. İstanbul'da hematoloji doktorlarıyla bunun sebebini araştırdık ama bulamadık. Bir kaç ay sonra kan değerlerim biraz yükseldi. Ertesi sene yazlıkta tekrar aynı şey oldu. Bu sefer böbreklerimde sorun olabileceği şüphesiyle ürolojiye gönderildim. Sorun gerçekten böbreklerimdeymiş. Yıllardır bütün şikayetlerimin sebebi meğer böbreklerimmiş. Böbreklerdeki rahatsızlıklar hiç bir sinyal vermezmiş. Çoğu insan böbreklerini kaybettikten sonra böbreklerinde sorun olduğunu anlarmış. Şükürler olsun ki ben böbreklerimi kaybetmedim, direkten döndüm.

Ameliyattan altı ay sonra tansiyonum düşmeden oturmaya, herkesle beraber oturarak yemek yemeye başladım. Enfeksiyonlar da bitti. Yepyeni bir insan oldum. Sanki kafamda bir düğmeye bastılar. Okuduğum, dinlediğim şeyleri daha önce olmadığı kadar iyi anlamaya başladım. Bu dönemde Kur'an'ı Kerim'e normalden daha fazla bir ilgim olmaya başladı. Okurken bazı ayetler aklımda kalmaya başladı. Bunlar çoğalınca ayetleri kategorilere ayırdım, bilgisayarıma kaydettim. Ayırdığım ayetleri Anlayarak Kur'an' Okumanın Önemi bölümünde sayfanın altına doğru görebilirsin.

Bu siteyi üç senelik araştırma, sorularımın cevaplarını aramadan sonra altı ay gibi bir sürede yaptım. Bu siteyi yapma amacım insanlara islamın göründüğü gibi bir din olmadığını göstermek içindir ama daha sonra anladım ki boşuna heyecan duymuşum. İnsanlar bu bilgilere ilgi gösterir zannediyordum ama yanılmışım. Kime islamın güzel bir din olduğunu anlatan bir yazı, video gösterdiysem tam aksi hurafeler ve uydurma hadislerle oluşturulmuş mezhep uygulamaları veya ateistlerin görüşleriyle cevap verdiler. Beş vakit namaz kılan insanlar bile hurafelere dayalı dinin ne gibi sonuçları olduğunu görmek istemiyor. Şimdi boşuna yorulduğumu düşünüyorum. Bundan sonra kitaplarıma geri döneceğim. Bilim kurgu ve polisiye okuyacağım. Kim bilir belki arada bir birileri olumlu veya olumsuz mail atar, onlara da cevap veririm.