Cariye Nedir? Savaş Esirleri Cariye Yapılabilir Mi? Meşru Harp Esiresi Ne Demektir?


Cariyelerin cinseliklerinin sömürülebileceği iddia ediliyor diye bu dersi aldım. Alttaki resim yine ateist grupların veya müslümanların islam zannetikleri bilgileri gösteriyor

Gerçekten altı çizili cümle doğru mudur? Allah'ın gerçekten bu kadar kötü hüküm vereceğine inanıyor musun? İslamda kölelik ve cariyeliğin olmadığı Kur'an'la sabittir. Delili alttaki ayettir.

Muhammed

Kovulmuş şeytandan Allah'a sığınırım (Nahl 98)

4 - Ayetleri görmezlikten gelenlerle (kafirlerle) savaşta karşılaşınca boyun köklerini vurun. Onları etkisiz hale getirince sıkı güvenlik çemberine alın. Sonra karşılıksız ya da fidye alarak serbest bırakın ki savaşın ağırlığı kalmasın. Allah’ın tercihi farklı olsaydı onların hakkından kendisi gelirdi. Böyle olması, birinizi diğerinizle denemek içindir. Allah, kendi yolunda öldürülenlerin yaptıklarını karşılıksız bırakmaz.

Ayete göre eğer savaşmak durumunda kalırsak, savaş bitsin diye esir almamız gerekiyor daha sonra savaş bitince alınan esirler serbest bırakılmak zorundadır. Bu, Allah'ın hükmüdür. Kölelik ve cariyeliğin olmasının sebebi mezhep kitaplarıdır. İstersen bu linkten bilgi alabilirsin İslam'da Kölelik ve Cariyelik Var Mıdır? Alttaki videodan da bilgi alabilirsin. Sorun mezhep kitaplarında ama kimse görmek istemiyor.

Kur'an'a Göre Kölelik ve Cariyelik Var Mıdır?