İmam Rabbani'den İzin İstenir Mi?


Tarikatların ölmüş insanları aracı yapmalarının yanı sıra mezarlarda yatan büyük evliya saydıkları kişilerden de bazı işler için izin istediklerini gördüm. Ölülerden izin istenir mi? Bununla ilgili bir video göstereceğim. Dinlemeden şu ayetleri oku.

Ahkaf
Kovulmuş şeytandan Allah'a sığınırım (Nahl 98)

4. De ki “Allah ile aranıza koyarak çağrıda bulunduklarınızın ne olduklarına baksanıza! Gösterin bana, yer­yüzünde neyi yaratmışlar? Yoksa göklerde bir payları mı var? Söyledikleriniz içinize yatıyorsa bu konuda bana, daha önce gelmiş bir kitap veya bir bilgi kırıntısı getirin.”

5. Allah ile arasına koyarak, (mezardan) kalkış gününe kadar cevap vere­meyecek kimselere çağrıda bulunandan daha sapık kimdir? Bunlar, onların çağrısın­ın farkında olmazlar.

6. İnsanların bir araya getirildikleri gün bunlar onlara düşman olacaklar ve yaptıkları kulluğu kabul etmeyeceklerdir.

Üstteki beşinci ayeti doğru tercüme etmiyorlar. Daha çok şöyle çeviriyorlar “Allah’ı bırakıp da kıyamet gününe kadar kendisine cevap veremeyecek şeylere tapandan daha sapık kim olabilir? (Oysa) onlar bunların tapmalarından habersizdirler.” Burada “şeyler” diye tercüme edilen “men” kelimesidir. Bu kelime Arapça’da akıllı varlıklar için kullanılır. Doğru manası “kimse” veya “kimseler” olmalıdır. “Bunlar” diye tercüme edilen de hum kelimesidir. O da akıllı varlıkları göstermek için kullanılır. “Habersizdirler” diye tercüme edilen de “gâfilun” kelimesidir. Cem’i müzekker salimdir ve akıllı varlıklar için kullanılır. Ayeti yanlış tercüme edince bu manalar kayboluyor. Ayetin doğru tercümesi üstteki gibidir; ölmüş birinden yardım istenmeyeceğini, ölülerin çağrıları duymadığını anlatıyor. Bu ayetler yanlış anlaşıldığı için insanlar kabirden yardım istenir zannediyor.

İmam Rabbani'nin Kabrinden İzin İstenmesi


Az önce sohbetlerinde "Bir mürşidin eteğinden tutup Allah'ın rızasını aramak gerekir" diyen Cübbeli Ahmet'in sözlerini duydun, "bir mürşide bağlanmak şarttır" sözünün cehenneme açılan bir kapı olduğunu da görmüşsündür.

Ne diyor Ahmet hoca "imam Rabbani hürmetine istersen Allah istediğini verir." İmam Rabbani demiş ki “vasıtalı vasıtasız benim hürmetime Allah’tan kim ne isterse verilecek ve muhakkak af olacak, benim Allah katında böyle şerefim var” Dahası “nerede anılırsam oraya gelirim, işlerinizi hallederim” demiş. Her hangi bir peygamber böyle bir vasiyet bıraktı mı? Peygamberimizden bir tane hadis var mı ki peygamber hürmetine istersek muhakkak verileceğini ve af olacağımızı söyleyen. Yok böyle bir hadis. Bir şey diyeyim mi ben bunları imam Rabbani'nin söylediğine inanmıyorum. Bugün bunları düzletmek yerine hala devam ettiriyorlar.