Peygambere Salavat Getirmenin Anlamı Nedir?


"Peygamberimize salat etme" ifadesi ayette geçiyor.

Ahzab
Kovulmuş şeytandan Allah'a sığınırım (Nahl 98)

56. Allah ve melekleri bu Nebîye destek olurlar[*]. Ey inanıp güvenmiş kimseler! Ona siz de destek olun ve samimi davranın.

[*] Âyetin metninde geçen yusallûne =يُصَلُّونَ ‘nin türediği es-salât = الصَّلَاة kelimesinin kök anlamı, bir şeyi bırakmamak ve sürekli arkasında olmaktır. (Lisan’ul-Arab) Bu ayet Allah’ın Nebî'mizin arkasında olduğunu ve onu melekleriyle sürekli desteklediğini gösterir. Her müslümanın hiç aksatmadan yapması gereken tek ibadet namaz olduğu için ona da salat denmiştir. Burada Müslümanlara verilen emir, sürekli onun arkasında olmaları ve samimi davranmalarıdır.

Allah'ın Hz peygamber'e yaptığı salat ona olan desteğiydi. Ayet müminlere "siz de peygambere destek olun" diyor. Peygamberimizin adı her geçtiğinde sallallahu aleyhi ve sellem diyerek destek olmuş olur muyuz? Ben peygambere salatın sohbet esnasında ezbere söylendiğini düşünüyorum. O yüzden ben bu sitede her sayfada peygamberimizin adı ilk geçtiğinde bilinçli, farkında olarak sallallahu aleyhi vesellem diyerek destek ve bağlılığımı gösteriyorum, daha fazla söylenmesi daha fazla destek ve bağlılık anlamına gelmeyeceği kanaatindeyim.

bazı hocalar peygambere salavat okumanın insanı cennete sokacağını söylüyor. Bununla ilgili hadis var diyorlar. Bir peygamberin "bana salat eden cehennemden kurtulur" demesi mümkün değildir. Kur'an cennete ve cehenneme girmenin şartlarını bildirmiştir. Bunların içinde peygambere salat etmek yoktur. O zaman bu hadis denen sözler peygamberimize iftira ve uydurmadır. Allah bir kimseyi cehenneme atacak ama peygamberimiz "bu kişi bana çok selam gönderirdi" deyip onu cehennemden mi kurtaracak? Bir insan peygambere bağlıysa o zaman onun izinden ayrılmaz, peygamberin izinden yani Kur'an yolunu takip eden zaten kurtulur.

Salat ve Salavat Ne Demek?

Abdülaziz hocanın bu konu ile ilgili konuşmasını göstereceğim, Ahzab 56'yı açıklıyor. “Allah ve melekleri peygambere salat eder, sizde edin” ayetinin gereği büyük bir çoğunluk “Allahümme salli ala seyidina Muhammedin ve ala ali seyidina Muhammed” diyor. Meğerse biz bunu diyerek Allah’a "sen yardım et" diyormuşuz.